Cover Image

Zastosowanie pomp zatapialnych przy odwadnianiach budynków

Grudzień 1, 2020
Czas czytania: 2 minut

Decydując się na budowę domu lub jakiegokolwiek innego obiektu, jedną z fundamentalnych spraw jest zapewnienie mu odpowiedniego odprowadzenia wody. Wysoki poziom wód gruntowych, a także obecność gleby bogatej w nią – np. gleby gliniastej może być jedną z przyczyn zatapiania podpiwniczenia. Ponadto, gdy drenaż jest niewystarczająco wydajny, bardzo trudno jest zamontować wszystkie systemy kanalizacyjne, elektryczne oraz gazowe.

Co zrobić, gdy drenaż nie jest wydajny?

Drenaż opaskowy jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów odwadniania budynków. Wykonuje się go poprzez montaż rur otaczających całość ław fundamentowych. Ich głębokość jest dostosowywana indywidualnie, według konkretnego projektu, który uwzględnia ilość wody gruntowej oraz typ gleby. Zazwyczaj tego typu rozwiązanie jest skuteczne i nie wymaga ingerencji innych urządzeń, ale co zrobić, gdy piwnica jednak zostanie zalana? Jedynym z najbardziej skutecznych sposobów jest użycie pompy zatapialnej. Dzięki swojej budowie, która uwzględnia elektryczne zasilanie oraz wszelkie zabezpieczenia przed wpływem wody, można z niej skorzystać w każdej awaryjnej sytuacji. Tego typu urządzenia umieszcza się w wodzie, którą następnie odpompowuje. Dzięki obecności elementów rozdrabniających, z powodzeniem odprowadza nie tylko czystą wodę, ale również  zawierającą zanieczyszczenia. Ponadto, posiada mechanizmy chroniące przed uszkodzeniami przez ciała stałe. Do odwodnień stosuje się specjalny rodzaj pomp zanurzeniowych.

Pompy zatapialne w odwadnianiu – zastosowanie

Pompy zatapialne posiadają szereg zalet oraz wysoką funkcjonalność. Dzięki temu są wykorzystywane nie tylko przez ekipy budowlane i osoby prywatne, ale i straż pożarną. Zazwyczaj tego typu urządzenia są mobilne i mogą być używane do pompowania wody o różnym stopniu zanieczyszczenia ciałami stałymi.

Pompy zatapialne znalazły zastosowanie w:

- odwadnianiu wykopów,

- odwadnianiu fundamentów,

- odwadnianiu studzienek,

- odwadnianiu zalanych podpiwniczeń,

- pompowaniu wody powodziowej.