Cover Image

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z pieców gazowych

Kwiecień 3, 2020
Czas czytania: 3 minut

Jeśli szukasz efektywnego, ekologicznego i taniego sposobu na ogrzanie nieruchomości, zamontuj w swoim domu piece gazowe. Charakteryzują się one niskimi kosztami eksploatacji, wygodą użytkowania oraz brakiem emisji szkodliwych spalin do środowiska. Oferowane przez nas piece gazowe są kompatybilne z instalacją centralnego ogrzewania oraz z ogrzewaniem podłogowym. Mogą także służyć do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak działały prawidłowo, a przede wszystkim, aby można było z nich korzystać w sposób bezpieczny, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Sprawdź, jakich!

Po pierwsze: wentyluj pomieszczenie

Najważniejszą zasadą, sprawiającą, że korzystanie z pieców gazowych jest bezpieczne, jest utrzymywanie prawidłowej wentylacji w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec. Pamiętaj, że w wyniku niedoborów tlenku następuje spalanie częściowe, będące źródłem trującego tlenku węgla, czyli czadu. Jeśli piec znajduje się w łazience, drzwi do pomieszczenia powinny mieć otwory nawiewne. Jeśli kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, ogrzewający dom i podgrzewający wodę, znajduje się w kotłowni doprowadź do niej nawiew. Sprawdź także, gdzie znajdują się zawory odcinające gaz, aby w razie awarii urządzenia jak najszybciej je zamknąć.

Po drugie: dokonuj przeglądów i poddawaj urządzenie konserwacji

Niemniej ważne będzie poddawanie pieca gazowego regularnym przeglądom oraz konserwacja urządzenia. Przegląd musi zostać wykonany przez wykwalifikowanych fachowców, podobnie jak konserwacja pieca. Jakiekolwiek prace przy piecach gazowych mogą być przeprowadzane jedynie przez autoryzowanych serwisantów. Przeglądów oferowanych przez nas wydajnych pieców gazowych powinno dokonywać się przynajmniej raz w roku.

Po trzecie: zaopatrz się w czujnik gazu

Chociaż oferowane przez nas urządzenia są w pełni bezpieczne, w trosce o własne zdrowie warto zaopatrzyć się w czujniki ulatniania się gazu, które powiadomią nas nawet wówczas, gdy poziom czadu będzie minimalny. Dzięki temu będziemy mieć czas, aby otworzyć okno, przewietrzyć pomieszczenie, wyłączyć dopływ gazu, wezwać fachowców i sprawnie opuścić kotłownię.  

Po czwarte: podłączaj wyłącznie urządzenia z atestem

Na końcu warto wspomnieć, że do instalacji gazowej podłączać należy jedynie urządzenia z odpowiednim atestem, posiadające świadectwo bezpieczeństwa. Nigdy nie montuj ich samodzielnie, a maszynki, działające na gaz obsługuj wyłącznie zgodnie z instrukcją.