Cover Image

Wymiennik ciepła jako kluczowy element instalacji c.w.u.

Sierpień 24, 2020
Czas czytania: 3 minut

Planując wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej, warto dokładnie przemyśleć dobór jej elementów składowych, których rodzaj uzależniony będzie m.in. od: typu budownictwa, wielkości gospodarstwa domowego i przewidywanego zużycia wody. Główne komponenty wchodzące w skład instalacji c.w.u. to: źródło ciepła, zasobniki i podgrzewacze c.w.u., przewody rozprowadzające i cyrkulacyjne oraz regulatory, zawory i punkty odbioru c.w.u. Gdy już zdecydujemy, jaki system instalacji c.w.u. (indywidualny, czy centralny) najlepiej sprawdzi się w naszym domu oraz wybierzemy dedykowane mu źródło ciepła, np.: kocioł grzewczy-węglowy, gazowy olejowy lub pompę ciepła, warto poświęcić kilka chwil na dobór odpowiedniego wymiennika c.w.u.

Wymiennik c.w.u., czyli bojler pełni ważną funkcję-odpowiedzialny jest za przekazywanie ciepła między wodą z kotła a wodą w instalacji wody użytkowej. Od wyboru właściwego wymiennika zależeć będzie prawidłowe funkcjonowanie i ergonomiczność całej instalacji. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze właściwego dla potrzeb naszej instalacji urządzenia? Przede wszystkim pojemnością i wymiarami, a także wydajnością i mocą urządzenia. Pod uwagę warto wziąć również parametry takie jak: maksymalna temperatura i maksymalne ciśnienie pracy zbiornika.

Rodzaje wymienników c.w.u.

Ze względu na ich konstrukcję wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wymienników c.w.u. – poziome wiszące i pionowe. Wymienniki pionowe dzielą się na stojące i wiszące, a wśród wymienników poziomych rozróżniamy dodatkowo wymienniki: na podkowę, z pojedynczą wężownicą, z podwójną wężownicą oraz dwupłaszczowe. Te ostatnie – najnowocześniejsze modele wymienników charakteryzują się zwiększoną powierzchnią wymiany ciepła. W praktyce oznacza to, że bojler dwupłaszczowy będzie podgrzewał wodę najszybciej.

Wybierając wymiennik c.w.u., warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Wśród dostępnych na rynku produktów spotkamy m.in. bojlery: emaliowane, żywicowane i ze stali nierdzewnej. Ze względu na wysoką wydajność, krótki czas nagrzewania i sterylność dużą popularnością cieszą się wymienniki c.w.u. wykonane ze stali nierdzewnej. Niezależnie od tego, na który się zdecydujemy, ważne, by użyte do produkcji bojlera tworzywo cechowała wysoka jakość. Zastosowanie wysokogatunkowego materiału zapewni ochronę przed korozją i wieloletnią, bezawaryjną eksploatację wymiennika ciepła.