Cover Image

Rodzaje zaworów do grzejników

Listopad 2, 2020
Czas czytania: 3 minut

Odpowiednie dopasowanie zaworów do grzejników jest niezbędne do tego, aby zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem. Tylko idealnie dobrane, będą prawidłowo spełniały swoją funkcję.

Przed zakupem, warto wiedzieć, że ich wybór jest ogromny. Istnieją elementy przeznaczone zarówno do instalacji jednorurowych, jak i do dwururowych, dlatego trzeba dokładanie sprawdzić jaki typ jest nam potrzebny.

Wyróżnia się 3 podstawowe grupy zaworów do grzejników uwzględniające ich mechanizm:

- Zawory termostatyczne. Obecnie są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, nic w tym dziwnego, ponieważ ma to bardzo dobre wytłumaczenie. Tego typu zawór umożliwia kontrolowanie temperatury w obrębie całego pomieszczenia. Jeśli temperatura przekroczy ilość stopni ustawioną na termostacie, wtedy zawory automatycznie się zamykają i otoczenie zostaje ochłodzone, natomiast jeśli pomieszczenie posiada za niską temperaturę – wtedy zawór otwiera przepływ wody w grzejniku. Należy jednak pamiętać o tym, że osłonięcie zaworu z termostatem, np. przy pomocy firanki, może doprowadzić do tego, temperatura spadnie, ponieważ obieg powietrza zostanie zamknięty i nie dojdzie do wyrównania się temperatur w obrębie całego pomieszczenia. Oprócz tego warto wiedzieć, że otwieranie okien znajdujących się bezpośrednio przy zaworze wiąże się z tym, że pokrętło należy ustawić na ikonkę śnieżki. Uchroni to przed zwiększeniem ogrzewania pomieszczenia.

- Zawory regulacyjne. Dzięki nim możemy ręcznie ustawić przepływ wody w grzejniku. Nie są aż tak precyzyjne, jak zawory termostatyczne, ale pozwalają na kontrolę temperatury według własnego uznania. Na rynku są dostępne zawory zarówno o podwójnej regulacji, jak i o pojedynczej.

- Zawory odcinające. Ich mechanizm działania opiera się na odcinaniu oraz otwieraniu przepływu wody w grzejniku. Niestety, regulacja temperatury w tym przypadku jest niemożliwa.

Rodzaje zaworów do grzejników można również podzielić ze względu na kształt korpusu:

- proste,

- kątowe prawe,

- kątowe lewe,

- narożne,

- trzydrogowe,

- czterodrogowe.