Cover Image

Jak działa termostat grzejnikowy?

Kwiecień 1, 2020
Czas czytania: 2 minut

Termostaty montowane na grzejnikach mają za zadanie regulowanie temperatury w pomieszczeniu i dostosowywanie jej do potrzeb domowników. Wszystkiego, co warto o nich wiedzieć dowiesz się, czytając nasz wpis.

Z czego składa się termostat grzejnikowy?

Wewnątrz każdej głowicy oferowanych przez nas wysokiej jakości termostatów grzejnikowych umieszczony jest sprężysty mieszek, wypełniony specjalnym materiałem, który reaguje w określony sposób na zmiany temperatury w otoczeniu. Może być to:

- wosk,

- ciecz,

- gaz.

Pod wpływem zimna, czyli niskiej temperatury otoczenia, wosk lub gaz będzie się kurczył, przez co następuje zmniejszenie nacisku na trzpień zaworu. W efekcie przez zawór zaczyna przepływać więcej wody i temperatura wzrasta, ogrzewając pomieszczenie. Z kolei gdy temperatura otoczenia jest wysoka, materiał się rozszerza, zamykając zawór i powodując mniejszy przepływ wody. Część termostatów grzejnikowych ze zdalnym sterowaniem wymaga zasilania bateriami.

Jaka jest zasada działania termostatu grzejnikowego?

Zawór termostatyczny umieszczany jest na przewodzie, który dostarcza do grzejnika wodę grzewczą. Głowica reaguje na zmiany temperatury otoczenia; omywana przez zimne powietrze otworzy zawór, przez ciepłe automatycznie go zamknie. Dzięki termostatom grzejnikowym łatwo jest różnicować temperaturę w pokojach przy takiej samej temperaturze wody w instalacji grzewczej. Dzięki temu oszczędzać można na rachunku za ciepło; w salonie mocno grzejąc, w rzadko używanym pokoju gościnnym grzejąc dużo mniej. Co więcej, termostaty grzejnikowe umożliwiają  regulowanie temperatury w sypialni. Jest to niezwykle istotne; specjaliści bowiem zalecają spanie w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Wpłynie to także na stan… twojego portfela, bowiem za ogrzewanie będziesz płacić mniej.

W naszej ofercie znajdziesz także pompy hydroforowe, kotły automatyczne na ekogroszek i na pellet, a także dobrej jakości komplety hydroforowe. Polecamy również filtry, zawory oraz kotły z ręcznym załadunkiem paliwa.