Cover Image

Jak dobrać zbiornik hydroforowy?

Lipiec 30, 2020
Czas czytania: 2 minut

Zbiorniki hydroforowe znajdują zastosowanie na posesjach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej. W takim przypadku konieczne jest pobieranie wody ze studni. Dla jej sprawnego działania ważna jest także odpowiednia pompa oraz właśnie hydrofor.

Zbiorniki hydrofobowe służą do gromadzenia wody przepompowanej ze studni. Wraz ze wzrostem poziomu cieczy w hydroforze rośnie ciśnienie. Po osiągnięciu określonej wartości pompa wyłącza się, a w momencie odkręcenia kranu powietrze wypycha ciecz ze zbiornika.

Jednym z ważniejszych parametrów zbiornika jest pojemność. Należy dobrać ją do potrzeb gospodarstwa, czyli średniego zużycia wody. Jeśli hydrofor ma być głównym źródłem cieczy, powinien mieć co najmniej 100 litrów. Wielkość zbiornika należy dopasować również do istniejącej instalacji, co przełoży się na ciśnienie wody w rurach. Wielu użytkowników zwraca uwagę również na opływowy kształt, który będzie pasował na przykład do piwnicy.

Nowoczesne zbiorniki hydroforowe są wyposażone w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Chronią nie tylko użytkowników, ale również samo urządzenie, które dzięki filtrom nie będzie się zapychać. Dzięki nim cała instalacja będzie sprawnie działać przez długie lata.

Z jakich materiałów wykonuje się zbiorniki hydroforowe?

Wśród najpopularniejszych hydroforów wyróżnia się produkty przeponowe oraz ocynkowane. Zbiorniki przeponowe, nazywane również membranowymi, wyposażone są w gumowy worek, w którym gromadzona jest woda. Oznacza to, że ciecz nie ma bezpośredniego kontaktu ze ściankami hydroforu. Zbiorniki tego typu, dostępne w naszej firmie, są bardziej odporne na działanie korozji, która mogłaby zniszczyć całą konstrukcję. Najlepiej sprawdzają się w miejscach, które nie są narażone na gwałtowne zmiany temperatury, czyli na przykład w piwnicy.

Ocynkowane zbiorniki hydroforowe wykonuje się ze spawanych blach stalowych. Można je zamontować w warunkach zewnętrznych, ponieważ brak membrany oznacza, że nie są narażone na działanie promieni słonecznych. Z drugiej strony wraz z upływem czasu może się na nich rozwijać korozja.