Blog firmy Hydmar – lidera w zakresie instalacji grzewczych

Zapraszamy na naszego bloga, którego poświęciliśmy zagadnieniom związanym z wyborem, montażem i konserwacją instalacji grzewczych. Kliknij i przejdź teraz.

Czerwiec 15, 2023

Dlaczego ogrzewanie ekogroszkiem jest korzystne dla środowiska?

Zastanawiasz się nad wymianą kotła? Z artykułu dowiesz się, dlaczego powinieneś zwrócić uwagę na ekologiczne kotły opalane ekogroszkiem. Zapraszamy na bloga.

Dlaczego ogrzewanie ekogroszkiem jest korzystne dla środowiska?

Współczesny poziom zanieczyszczenia powietrza każdemu daje się we znaki. Właściwie nie ma znaczenia, w jakim regionie Polski żyjesz i czy mieszkasz w wielkim mieście, czy też na wsi - zła jakość powietrza dotyczy wszystkich. W dużej mierze sami jesteśmy sobie winni. Powszechne użytkowanie tzw. kopciuchów i „palenie śmieciami” odcisnęło piętno na środowisku naturalnym. Na szczęście obecnie sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Zmiany w regulacjach prawnych, a także większa świadomość społeczeństwa sprawia, że coraz częściej decydujemy się na wymianę kotła na nowsze, ekologiczniejsze modele. Zaliczamy do nich przede wszystkim bardzo popularne kotły na ekogroszek. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego to właśnie ekogroszek jest paliwem określanym mianem „eko”.

Ekogroszek - „eko” nie tylko z nazwy

Ekogroszek wyróżnia się wieloma właściwościami, które sprawiają, że spełnia wszystkie restrykcyjne normy ekologiczne wprowadzane obecnie w UE. Jest to węgiel kamienny o drobnym uziarnieniu, przeznaczony do palenia w kotłach retortowych. Zapewnia bardzo dobre parametry grzewcze, a podczas jego spalania w specjalnych kotłach z podajnikiem dochodzi do emisji znacznie mniejszej ilości zanieczyszczeń w porównaniu z piecami rusztowymi.

Fakt, że ekogroszek zaliczany jest do materiałów ekologicznych, wynika już z procesu produkcji. Powstaje on ze specjalnie wyselekcjonowanych partii węgla, charakteryzujących się wysoką kalorycznością, niską wilgotnością i niską zawartością substancji niepalnych. Za sprawą specjalnych procesów produkcyjnych opał ten zyskuje wysoką energetyczność. W efekcie otrzymujemy opał ubogi w siarkę, z niską zawartością popiołu, a jednocześnie o bardzo wysokiej wartości opałowej. W ten sposób mniejsza ilość ekogroszku niezbędna jest do ogrzania w domu, co przekłada się również na redukcję zanieczyszczeń.

Ekogroszek jest spalany w specjalnych piecach niskoemisyjnych, co również przekłada się na redukcję zanieczyszczeń. Zapewniają one wysoką sprawność, co sprzyja obniżaniu kosztów za ogrzewanie. Podczas spalania ekogroszku emisja gazów cieplarnianych jest kilkakrotnie niższa od normy wymaganych przez UE. Sam proces spalania odbywa się całkowicie bez dymu.