Cover Image

Czy miedź to dobry materiał do wykonywania rur instalacji wodnych?

Marzec 23, 2020
Czas czytania: 2 minut

W każdym budynku, w tym przede wszystkim domach mieszkalnych, konieczne jest zastosowanie rur do ciepłej i zimnej wody oraz ogrzewania. Stal jest coraz rzadziej wykorzystywana. Do wyboru mamy tworzywa sztuczne lub miedź. Z tego artykułu dowiesz się, czy miedź to dobry materiał do wykonania rur instalacji wodnych.

Najważniejsze właściwości rur miedzianych

Miedź to materiał uniwersalny używany do różnych zastosowań. Produkowane z niego rury dostępne są w kilku odmianach. Wyróżnia się przede wszystkim trwałością. Wykonana z miedzi instalacja z powodzeniem będzie nam służyć przynajmniej przez 50 lat, a niekiedy nawet dłużej. Oczywiście na trwałość miedzianych rur wpływają różne czynniki, w tym m.in. prawidłowo wykonany projekt instalacji, dobrej jakości woda, odpowiednie wykonanie spawów itp. Jeśli jednak wszystkie podstawowe warunki zostaną spełnione, żywotność miedzianych elementów z całą pewnością nas usatysfakcjonuje.

Ze względu na swoje specyficzne właściwości miedź hamuje rozwój glonów i bakterii w wodzie, co ma szczególne znaczenie w przypadku rur instalacji wodnych. Oprócz tego wykazuje odporność na promienie UV, ciśnienie i wysokie temperatury. Rury miedziane można z powodzeniem stosować zarówno w instalacjach zimnej, jak i ciepłej wody. Nadają się też do centralnego ogrzewania czy ogrzewania podłogowego. Wewnętrzna powierzchnia rur miedzianych jest gładka, co przeciwdziała powstawaniu osadów wewnątrz instalacji.

Istotną cechą rur miedzianych jest szczelność na przenikanie gazów, w tym przede wszystkim dyfuzję tlenu. To właśnie z tego powodu są one wykorzystywane również w instalacjach klimatyzacyjnych, gazowych czy współpracujących z kolektorami słonecznymi.

Rury miedziane nie nastręczają zbytnich problemów przy montażu instalacji. Można je łączyć przez lutowanie (miękkie lub twarde), za pomocą złączek zaprasowywanych czy przy użyciu złączek skręcanych. Najczęściej zastosowanie znajduje pierwsza z tych metod, czyli lutowanie, które wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu i umiejętności, jednak gwarantuje najtrwalsze połączenia.