Blog firmy Hydmar – lidera w zakresie instalacji grzewczych

Zapraszamy na naszego bloga, którego poświęciliśmy zagadnieniom związanym z wyborem, montażem i konserwacją instalacji grzewczych. Kliknij i przejdź teraz.

Styczeń 15, 2024

Co wchodzi w skład kompletów hydroforowych?

Komplety hydroforowe służą do utrzymywania ciśnienia w instalacjach wodnych. Wykorzystuje się je w budynkach bez dostępu do uzbrojenia sieci kanalizacyjnej.

Co wchodzi w skład kompletów hydroforowych?

Zestawy hydroforowe pozwalają na wytworzenie pożądanego ciśnienia, które umożliwi wydajne dostarczanie wody. Mechanizm działania tego urządzenia opiera się na kontrolowaniu ciśnienia w całej instalacji wodnej, które powinno być identyczne w każdym miejscu, niezależnie od piętra. Hydrofory posiadają odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym ich praca jest idealnie zoptymalizowana. Tego typu urządzenia wykorzystywane są w obiektach budowlanych, które nie posiadają dostępu do uzbrojenia sieci kanalizacyjnej, a wodę muszą czerpać ze studni.

Komplety hydroforowe – elementy zestawu

Do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w instalacji wodnej potrzebny jest kompletny zestaw składający się z:

- pompy,
- zbiornika ciśnieniowego,
- osprzętu – wyłącznika ciśnieniowego, wyjścia pięciodrożnego, manometru,
- presostatu – czujnika różnicy ciśnień,
- zaworów kulowych,
- węża ssącego,
- węża antywibracyjnego,
- filtra dyskowego antypiaskowego,
- trójnika zalewowego,
- zabezpieczenia przed suchobiegiem.

Komplety hydroforowe są w pełni zautomatyzowane. W zbiorniku panuje optymalne ciśnienie, które bezpośrednio oddziałuje na wyłącznik i pozwala na precyzyjne sterowanie całym mechanizmem pompy.

W kompletach hydroforowych zazwyczaj stosuje się dwa rodzaje pomp – samozasycającą oraz głębinową. Tę pierwszą montuje się bezpośrednio obok źródła wody lub na jego powierzchni. Ten typ urządzenia generuje hałas oraz posiada ograniczony zakres poboru wody. Pompy głębinowe są bardziej profesjonalne i charakteryzują się wysoką wydajnością, a ze względu na to, że są zanurzane nie słychać hałasu wytwarzanego podczas ich pracy.

Jeśli źródło wody znajduje się poniżej 7m, to zastosowanie pompy samozasycającej jest niemożliwe i wymagane jest użycie głębinowej.

Zalety zestawów hydroforowych

- Są kompletne i gotowe od razu do użycia.

- Są wykonane z najlepszej jakości, nierdzewnych materiałów.

- Posiadają zabezpieczenia zwiększające ich trwałość, np. posiadają czujnik termiczny, który zapobiega przegrzaniu.

- Są niezwykle intuicyjne oraz łatwe w obsłudze.