Cover Image

Bojler czy podgrzewacz przepływowy - co jest bardziej opłacalne?

Marzec 3, 2020
Czas czytania: 3 minut

Budując czy remontując dom, należy dobrze zastanowić się nad sposobem przygotowywania wody użytkowej. Z ciepłej wody chcielibyśmy korzystać od razu po odkręceniu kranu. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby koszty eksploatacyjne były stosunkowo jak najniższe. Chcielibyśmy również, aby zastosowane rozwiązanie było niezawodne i jak najtrwalsze.

Do dyspozycji mamy dwie podstawowe i najbardziej pewne możliwości: bojler (czyli pojemnościowy ogrzewacz wody) lub podgrzewacz przepływowy. Jakie są różnice między nimi? Która metoda zapewni nam oszczędniejsze korzystanie z ciepłej wody? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Bojler i podgrzewacz przepływowy - najważniejsze różnice

Pewne różnice widać już na pierwszy rzut oka. Bojer cechuje się zwykle sporymi rozmiarami i ma walcowaty kształt. Podgrzewacz przepływowy jest bardziej kompaktowy. Można też wskazać na wyraźne różnice wynikające z technicznych kwestii.

W bojlerze woda jest podgrzewana, a następnie magazynowana. Wystudzeniu wody przeciwdziała specjalna izolacja bojlera oraz grzałka sterowana termostatem. W momencie odkręcenia kurka, na skutek ciśnienia, ciepła woda wypychana jest z bojlera przez zimną wodę.

Z kolei podgrzewacze przepływowe podgrzewają wodę “na bieżąco”. Zaczynają swoją pracę dopiero wtedy, kiedy ktoś odkręci kran z ciepłą wodą. Dopiero wtedy urządzenie zaczyna pobierać energię w celu podgrzewania cieczy. Energia pobierana jest dopóty, dopóki nie zakręcimy kranu. Ze względu na specyfikę działania podgrzewacza często zdarza się, że najpierw płynie chłodna woda, a dopiero później ciepła. Co ciekawe, im dalej znajduje się miejsce poboru od podgrzewacza, tym więcej zimnej wody będzie płynąć z kranu.

Które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Na to pytanie trudno będzie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od kilku czynników, takich jak np. wielkość domu, liczba kranów, liczba użytkowników ciepłej wody oraz ich przyzwyczajenia.

W praktyce jednak najczęściej okazuje się, że podgrzewacz przepływowy najlepiej sprawdza się w domach czy mieszkaniach, w których istnieje niewielka liczba punktów poboru wody, czyli kranów, np. wyłącznie w 1 łazience z natryskiem oraz kuchni. Jest to również najbardziej opłacalne rozwiązanie w sytuacji, gdy użytkownicy mają stosunkowo małe potrzeby dotyczące użytkowania wody, np. niewielka liczba użytkowników, brak wanny itp. Podgrzewacz przepływowy sprawdzi się też, jeśli masz dostateczną moc elektryczną do potrzeb wody.

Kiedy lepiej zdecydować się na bojler? Gdy w domu istnieje kilka punktów poboru wody, a więc oprócz kuchni w budynku są dwie łazienki (najczęściej w jednej lub obu z nich jest wanna). To również lepsze rozwiązanie, jeśli wymagania użytkowników dotyczące ciepłej wody są wysokie, np. często kilka osób korzysta z wody.